Patrzeć na życie w zachwycie

środa, 14 października 2015

Orient Express luksusowy pociąg pasażerski
4 października 1883r. z paryskiego dworca ruszył w swoją pierwszą podróż pociąg.
Nie był duży do lokomotywy dołączono pięć wagonów, jeden bagażowy, dwa sypialne, jeden restauracyjny i dla obsługi pociągu. Tak zaczyna się historia słynnego luksusowego Orient Expressu, którym możni tego świata podróżowali przez ponad 100 lat. Nie jest tylko legendarnym pociągiem, był miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Mimo, iż kursowanie pociągu zostało zawieszone na okres dwóch wojen światowych, to właśnie tu w wagonie 2419 podpisano dokumenty zawieszenia broni w 1918r. I w tym samym wagonie Hitler podpisał kapitulację Francji w 1940r.
Orient Express był miejscem spotkań wyjątkowych ludzi, miłosnych namiętności, intryg a i szpiegostwa. Dlatego przez lata narosło wiele legend, napisano kilka książek, nakręcono filmy.
I mnie zachwyciła niezwykła historia związana z pociągiem. Zatem zapraszam do obejrzenia zdjęć, które w nieśmiały sposób ilustrują burzliwą historię związaną z tym pociągiem.
Scena z filmu " Morderstwo w Orient Expressie"- ekranizacja kryminału Agaty ChristieNieplanowany postój pociągu. Nikt nie wie co się stało. Podobno trzeba czekać 16 godzin z powodu braku paliwa. Wyobraźcie sobie te biedne damy w eleganckich sukniach i kapeluszach, zimne posiłki i nie wystarczające toalety. Po prostu masakra. I co robi to eleganckie towarzystwo? Ano kupują drewno za 4000 koron i za dwie godziny pociąg rusza dalej.
Wiecie kim jest ta pani? To Josephine Baker, jej historii warto poświęcić kolejny wpis, ale tym razem historia dotyczy pociągu. W pewnym momencie pociągiem wstrząsnął straszny wybuch, węgierscy faszyści podłożyli bombę  na moście Biatorbagy niedaleko Budapesztu. Konwój z Orient Expresu spadł w przepaść. Dwadzieścia osób zginęło. Wrzaski i krzyki, ludzie potrzebują pomocy i wśród nich pojawia się Josephine Baker, która z pełnym poświęceniem udziela pomocy rannym i na koniec wśród gruzów improwizuje recital by podnieść na duchu tych co przeżyli. Wprawdzie po 4 latach wojny Orient Express już nie istnieje, ale zachował się jeden z wagonów o 
nr. 2419 i w nim doszło do podpisania rozejmu przed wysłaniem do Berlina. I tu kończy się historia 
I wojny światowej. Ta pani to  Agatha Christie i jej mąż Max Mallowan, wybitny archeolog i profesor z Oxfordu, którego poznała właśnie w tym pociągu. 
Wiele ciekawych historii związanych z Orient Expressem można by jeszcze opowiedzieć, ale myślę iż na to potrzebny byłby kolejny wpis. A tymczasem pozdrawiam i dla dociekliwych podaję stronę , na której można dowiedzieć się więcej http://www.orient-express.eu/fr/
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

design: tieweb.pl